![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5508479
*
nr 550 8479
Spegel
Gustaviansk, höjd: 80
Utrop:
3.000 kr
Såld:
3.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 november 2008
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/10 16:21:46
1
2.900 kr
31/10 10:54:27
2
2.800 kr
31/10 10:55:21
2
3.000 kr
31/10 13:02:51
1
Vinnande bud
2/11 11:32:05
2
3.200 kr
2/11 11:33:13
2
3.500 kr
3/11 11:12:14
2
3.700 kr
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 550 8479
Spegel
Gustaviansk, höjd: 80
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 november 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/10 16:21:46 | 1 | 2.900 kr |
31/10 10:54:27 | 2 | 2.800 kr |
31/10 10:55:21 | 2 | 3.000 kr |
31/10 13:02:51 | 1 | Vinnande bud |
2/11 11:32:05 | 2 | 3.200 kr |
2/11 11:33:13 | 2 | 3.500 kr |
3/11 11:12:14 | 2 | 3.700 kr |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53